Społeczna percepcja korzyści oraz zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy oraz migrantów
- Po raz drugi w trakcie realizacji projektu zadano pytania dotyczące percepcji potencjalnych korzyści w związku z obecnością w Polsce uchodźców z Ukrainy oraz migrantów. Jedna trzecia osób objętych badaniem (34%) dostrzega tego typu korzyści w odniesieniu do uchodźców. Odmiennego zdania jest połowa (50%). W stosunku do stycznia 2024 roku o 14 pkt. proc. zmalała grupa dostrzegająca potencjalne korzyści i o 18 pkt. proc. wzrósł odsetek osób mających odmienne zdanie w tej kwestii. Główną korzyścią wskazywaną przez respondentów jest „wypełnieni luki na rynku pracy”. W dalszej kolejności badani wskazują na „wpływ podatków do budżetu państwa przyczyniający się do wzrostu gospodarczego Polski” oraz „wymianę kulturową”.
- W odniesieniu do migrantów jedna czwarta badanych (28%) dostrzega korzyści dla Polski w związku z ich obecnością. Połowa respondentów (50%) ich nie dostrzega. W porównaniu ze styczniem 2024 roku o 9 pkt. proc. zmalała grupa dostrzegająca potencjalne korzyści i o 12 pkt. proc. wzrósł odsetek osób mających odmienne zdanie w tej kwestii. Podobnie jak w przypadku uchodźców na pierwszym miejscu wskazywane jest „wypełnieni luki na rynku pracy”, a na kolejnych „wpływ podatków do budżetu państwa przyczyniający się do wzrostu gospodarczego Polski” oraz „wymiana kulturowa”.
- W czerwcu 2024 roku zarejestrowano różnice dotyczące percepcji zagrożeń dla Polski ze strony uchodźców z Ukrainy. Wprawdzie nadal większość Polaków (55%) nie identyfikuje tego typu niebezpieczeństwa, ale w stosunku do stycznia 2024 roku grupa ta zmniejszyła się o 8 pkt. proc. Odmiennego zdania jest jedna trzecia badanych (32%).
- Wśród potencjalnych zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy dla Polski wymieniane są: „negatywny wpływ na rynek pracy”, „łamania prawa/ przestępczość”, „ukraiński nacjonalizm”, „inna kultura” oraz „negatywny wpływ na polską gospodarkę/ budżet państwa/ wzrost inflacji”.
- W przypadku percepcji zagrożeń potencjalnie generowanych przez migrantów w stosunku do stycznia 2024 roku nie odnotowano istotnych zmian. Blisko połowa badanych (48%) ich nie dostrzega. Odmiennego zdania jest jedna trzecia (36%).
- Percepcja potencjalnych zagrożeń ze strony migrantów jest inna, niż ma to miejsce w odniesieniu do uchodźców z Ukrainy. W czerwcu 2024 roku na pierwszym miejscu znalazło się „łamanie prawa/ przestępczość”. W dalszej kolejności „inna kultura”, „gwałty, molestowanie seksualne”, „negatywny wpływ na rynek pracy” oraz „terroryzm”.
- W kwestii percepcji zagrożeń dla rodzin Polaków ze strony uchodźców z Ukrainy nadal większość badanych (74%) ich nie dostrzega. Należy jednak zaznaczyć, że nastąpiło znaczące przewartościowanie pomiędzy zwolennikami opcji „zdecydowanie nie” oraz „raczej nie”.
- W przypadku migrantów również większość respondentów (64%) nie dostrzega potencjalnego zagrożenia dla własnych rodzin z ich strony. Analogicznie jak w przypadku uchodźców z Ukrainy nastąpił przepływ pomiędzy badanymi mającymi umiarkowane a zdecydowane poglądy w tej kwestii.