prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek

prof-dr-hab-jolanta-itrich-drabarek

Prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek – politolożka, profesor nauk społeczny, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski. Pracowała w administracji publicznej m.in. jako doradca Prezesa Rady Ministrów, wicedyrektor Biura Spraw Społecznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szef doradców Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członek Rady Służby Cywilnej organu opiniodawczo-doradczego Prezesa Rady Ministrów w latach 2012-2016. dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego w l. 2016-2019, członek Rady Doskonałości Naukowej I kadencji od 2019 r.. Członek Komitetu Zarządzającego Programem COST – European Cooperation in Science and Technology 2023-2027 r.

Autorka licznych publikacji naukowych dotyczących zasad demokratycznego państwa, statusu urzędników w Polsce i w Europie, systemów służby cywilnej w UE i na świecie, roli i miejsca administracji publicznej w państwie demokratycznym oraz etyki w służbie publicznej. Jest autorką, współautorką i redaktorką kilkudziesięciu monografii i artykułów m.in.: Uwarunkowania, standardy i kierunku zmian funkcjonowania służby cywilnej w Polsce na tle europejskim [Warszawa 2010],  Służba cywilna w Polsce – teoria i praktyka, [Warszawa 2012], Służba cywilna w Europie Środkowo-Wschodniej, [Warszawa 2013], The Civil Service in Poland – Theory and Experience, [Frankfurt am Main 2015], Etyka zawodowa funkcjonariuszy służb państwowych, [Diffin, Warszawa 2016,2019], Encyklopedia Administracji publicznej, Warszawa 2018, Encyklopedia Bezpieczeństwa Wewnętrznego, współred. Warszawa 2021, With P. Kisiel, Populism in the Visegrád Group Countries, in: Public Administration in Central Europe: Ideas as Causes of Reforms, ed. S. Mazur. Routledge, London, New York 2020; Management of The Police Officers Training System and the Effectiveness of Internal Security, M Lorek, T Piecuch, J Itrich-Drabarek, M Minkina Journal of Security & Sustainability Issues 9 (4); Contemporary States and the Pandemic, ed. Jolanta Itrich-Drabarek, Routledge London, New York 2023; The Pandemic in Central Europe: A Case Study, ed. Jolanta Itrich-Drabarek, Routledge London, New York 2023.