Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Społeczna percepcja zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy oraz migrantów

  • Bardzo znacząco o 12 pkt. proc. wzrósł odsetek badanych, którzy dostrzegają zagrożenia dla Polski ze strony uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie o 11 pkt. proc. zmalała grupa, która sądzi że takich zagrożeń nie ma.
  • Wśród potencjalnych zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy dla Polski wymieniane są: „negatywny wpływ na rynek pracy”, „łamania prawa/ przestępczość”, „negatywny wpływ na polską gospodarkę/ budżet państwa/ wzrost inflacji” oraz „inna kultura”.
  • W przypadku migrantów w stosunku do stycznia 2023 roku odnotowano niewielki spadek o 5 pkt. proc. odsetka respondentów, którzy nie dostrzegają zagrożeń dla Polski ze strony tej zbiorowości.
  • Percepcja potencjalnych zagrożeń ze strony migrantów powoli zaczyna być zbieżna z percepcją zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy. W czerwcu 2023 roku na pierwszym miejscu znalazł się „negatywny wpływ na rynek pracy”. W dalszej kolejności „inna kultura” oraz „łamanie prawa/ przestępczość”. Kategorią odrębnie wskazywaną jest „terroryzm”.
  • W kwestii percepcji zagrożeń dla rodzin Polaków ze strony uchodźców z Ukrainy nadal większość badanych (80%) ich nie dostrzega. Należy jednak zaznaczyć, że w stosunku do stycznia 2023 roku o 12 pkt. proc. zmalał odsetek badanych, którzy mieli zdecydowane zdanie w tej kwestii.
  • Zmiana ta jest również widoczna – w przypadku migrantów tj. o 7 pkt. proc. zmalała grupa, która w sposób zdecydowany nie dostrzega zagrożeń z ich strony dla własnej rodziny. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku uchodźców Polacy w większości (72%) nie dostrzegają zagrożeń ze strony migrantów.

 

ZOBACZ INFOGRAFIKI

robert-bye-GgMm-KNhofg-unsplash