Identyfikacja skojarzeń dotyczących nazw „uchodźca” oraz „migrant”
- Zdecydowana większość Polaków objętych badaniem w czerwcu 2024 roku deklaruje, że spotkała się ze słowem „uchodźca” (96%) oraz „migrant” (92%). Nie odnotowano istotnych różnic w czasie w odniesieniu do subiektywnej identyfikacji znaczenia tych pojęć.
- W porównaniu ze styczniem 2024 roku zarejestrowano istotne zmiany dotyczące skojarzeń związanych z pojęciem „uchodźca” w stronę wymiaru negatywnego. W odniesieniu do społecznej percepcji tego pojęcia nadal mamy bardzo dużą polaryzację, ale po raz pierwszy od rozpoczęcia projektu badawczego większość respondentów (41%) ma skojarzenia negatywne związane z tym terminem. Odmienna percepcja charakteryzuje jedną trzecią badanych (34%) a jedna czwarta (25%) ma trudność w jednoznacznej ocenie.
- W czerwcu 2024 roku nie odnotowano istotnej zmiany dotyczącą skojarzeń ze słowem „migrant”. Połowa Polaków (51%) pozytywnie postrzega to pojęcie. Jedna czwarta (25%) ma skojarzenia negatywne. Zbliżony odsetek (24%) ma trudność w jednoznacznym odniesieniu się do tej nazwy.
- W czerwcu 2024 roku uchodźcy kojarzyli się Polakom przede wszystkim z takimi określeniami jak: „uciekający przed wojną”, „uciekinier”, „poszukujący bezpieczeństwa” oraz „zmuszony do opuszczenia kraju”. Konotacja tego terminu nie uległa zmianie.
- Percepcja pojęcia „migrant” w polskim społeczeństwie jest diametralnie inna, niż postrzeganie terminu „uchodźca”. Słowo „migrant” kojarzy się respondentom przede wszystkim z takimi określeniami jak: „podróżujący/ wędrowiec/ przemieszczający się”, „poszukujący lepszego życia”, „poszukujący pracy”, „pieniądze”, „cudzoziemiec, obcokrajowiec” oraz „poszukujący nowego miejsca do życia”. Nie odnotowano istotnych fluktuacji dotyczących percepcji znaczenia tego pojęcia.