O projekcie
-
- Badania opinii publicznej realizowane są od stycznia 2022 roku w ramach projektu „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo”. Początkowo odniesieniem byli wyłącznie migranci. W kwietniu 2022 roku rozszerzono zakres analizy o uchodźców z Ukrainy.
-
- Projekt realizowany jest przez LAB badawczy (networking), w skład którego wchodzą badacze z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Społecznych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Projekt realizowany jest z udziałem studentów ww. ośrodków akademickich.
-
- Pomysłodawcą projektu badawczego, autorem metodologii oraz zarządzającym pracami LAB-u jest dr Robert Staniszewski (Katedra Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego).
-
- Na potrzeby projektu został wdrożony na Uniwersytecie Warszawskim przedmiot Analiza danych społecznych, który uzyskał akredytację oraz certyfikację Predictive Solutions, który działa pod patronatem IBM Polska (nr certyfikatu: AKR091/W1/02_2022, AKR91/W2/09_2022).
-
- W ramach projektu badawczego wykorzystywane jest oprogramowanie PS IMAGO PRO (IBM SPSS Statistics) oraz PS QUAESTIO PRO dostarczone przez Predictive Solutions.
-
- Projekt badawczy został zwycięzcą VII edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”. Celem konkursu jest promocja prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim badań, które odpowiadają na ważne wyzwania społeczne, gospodarcze lub zmieniają rozumienie świata.
-
- W latach 2022-2024 łącznie zostało zrealizowanych 8 badań opinii publicznej w ramach projektu tj.:
-
-
- Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo. Badanie przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej osób w wieku 16-65 lat (maj – czerwiec 2024).
- Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Badanie przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej osób w wieku 16-65 lat (styczeń 2024).
- Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Badanie przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej osób w wieku 16-65 lat (maj – czerwiec 2023).
- Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Badanie przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej osób w wieku 16-65 lat (styczeń 2023).
- Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Badanie przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej osób w wieku 16-65 lat (kwiecień – maj 2022).
- Społeczna percepcja migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego oraz podległe służby na obszarze przygranicznym z Białorusią. Badanie przeprowadzone na próbie regionalnej – mieszkańców 183 obrębów ewidencyjnych objętych stanem wyjątkowym (obszar przygraniczny z Białorusią) (styczeń – luty 2022).
- Społeczna percepcja migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego oraz podległe służby na obszarze przygranicznym z Białorusią. Badanie przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej osób w wieku 16-65 lat (styczeń 2022).
- Społeczna percepcja migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego oraz podległe służby na obszarze przygranicznym z Białorusią. Badanie przeprowadzone na próbie celowej – przedstawicieli społeczności lokalnych (sołtysi, wójtowie) 183 obrębów ewidencyjnych objętych stanem wyjątkowym (obszar przygraniczny z Białorusią) (styczeń 2022).
-