Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Społeczna percepcja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy oraz działań podejmowanych przez rząd

Badanie społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy oraz migrantów objęło również ocenę różnorodnych form pomocy udzielanej tym grupom przez polskie państwo.
  • Przeszło dwie trzecie Polaków (66%) uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego zaangażował się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Odsetek ten jest praktycznie identyczny jak w styczniu 2023 roku (69%).
  • Ocena działań rządu w tym zakresie jest pozytywna. Uważa tak blisko połowa badanych (45%). Należy jednak zaznaczyć, że od stycznia 2023 roku maleje grupa osób, które postrzegają działania pomocowe rządu Morawieckiego w kategoriach pozytywnych i rośnie odsetek postrzegających w wymiarze negatywnym.
  • Od początku badania (maj 2022 roku) systematycznie maleje akceptacja ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi. Zasadność wdrożenia tego aktu normatywnego wprawdzie nadal jest dostrzegana przez blisko połowę Polaków (48%), ale w stosunku do stycznia 2023 roku grupa zwolenników ustawy zmniejszyła się o 8 pkt. proc.
  • Osoby objęte badaniem nadal akceptują pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce w postaci: przyjmowania dzieci uchodźców z Ukrainy do polskich szkół (86%), dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej (54%) oraz dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych (40%).
  • Do grupy rozwiązań przyjętych w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które nie uzyskały akceptacji społecznej należą: świadczenia rodzinne oraz wychowawcze np. 500 plus (IV-V 2022: 42% nie, I 2023: 47% nie, VI 2023: 60% nie) oraz pomoc społeczna np. zasiłki (IV-V 2022: 37% nie, I 2023: 42% nie, VI 2023: 52% nie).
  • Należy podkreślić, że znacząco zmieniła się akceptacja dotycząca finansowania przez polskie państwo kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy. W czerwcu 2023 roku przeciwników tego rozwiązania było o 29 pkt. proc. więcej, niż w maju 2022 roku.

 

ZOBACZ INFOGRAFIKI