Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Społeczna percepcja przyjmowania uchodźców z Ukrainy oraz migrantów na terytorium Polski

  • Polacy w większości (68%) opowiadają się za przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju. Należy jednak podkreślić, że w stosunku do stycznia 2023 roku znacząco zmalał odsetek osób (o 16 pkt. proc.), które uważają że powinniśmy przyjmować uchodźców z Ukrainy i pozwolić się osiedlić. Przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy do Polski jest zaledwie 5% badanych. Odsetek ten nie ulega znaczącej zmianie od początku badania.
  • W przypadku migrantów odpowiedzi się bardziej zróżnicowane. Blisko dwie piąte badanych (38%) uważa, że powinniśmy ich przyjmować do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju. Jedna czwarta (27%) akceptuje możliwość przyjmowania i osiedlania się, a co dziesiąty Polak (15%) jest przeciwny przyjmowaniu migrantów. W stosunku do stycznia 2023 roku widać znaczący spadek o 9 pkt. proc. deklaracji dotyczących zgody na osiedlanie się.
  • Bardzo znacząco o 12 pkt. proc. wzrósł odsetek badanych, którzy dostrzegają zagrożenia dla Polski ze strony uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie o 11 pkt. proc. zmalała grupa, która sądzi że takich zagrożeń nie ma.
  • Wśród potencjalnych zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy dla Polski wymieniane są: „negatywny wpływ na rynek pracy”, „łamania prawa/ przestępczość”, „negatywny wpływ na polską gospodarkę/ budżet państwa/ wzrost inflacji” oraz „inna kultura”.
  • W przypadku migrantów w stosunku do stycznia 2023 roku odnotowano niewielki spadek o 5 pkt. proc. odsetka respondentów, którzy nie dostrzegają zagrożeń dla Polski ze strony tej zbiorowości.
  • Percepcja potencjalnych zagrożeń ze strony migrantów powoli zaczyna być zbieżna z percepcją zagrożeń ze strony uchodźców z Ukrainy. W czerwcu 2023 roku na pierwszym miejscu znalazł się „negatywny wpływ na rynek pracy”. W dalszej kolejności „inna kultura” oraz „łamanie prawa/ przestępczość”. Kategorią odrębnie wskazywaną jest „terroryzm”.

 

ZOBACZ INFOGRAFIKI