Społeczna percepcja pomocy Polski dla Ukrainy w trakcie wojny z Rosją
- Po przeszło dwóch latach od rozpoczęcia działań wojennych nadal zdecydowana większość badanych (74%) uważa, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie wojny z Rosją. Należy jednak zaznaczyć, że w porównaniu ze styczniem 2024 roku znacząco o 9 pkt. proc. zmniejszył się odsetek badanych, którzy tak uważają. Jednocześnie z 49% (styczeń 2024) do 31% (czerwiec 2024) zmalała grupa, która odpowiedziała „zdecydowanie tak” na zadane pytanie dotyczące potencjalnej pomocy.
- Po raz pierwszy w czerwcu 2024 roku zadano pytanie „Czy Pana(i) zdaniem w trakcie wojny Rosji z Ukrainą, Polska powinna dbać przede wszystkim o własne interesy wprowadzając np. ograniczenia dotyczące importu produktów z Ukrainy?”. Trzy czwarte badanych (72%) uważa, że interes Polski jest nadrzędny. Odmiennego zdania jest 15% respondentów.
- Nadal pozytywnie oceniana jest dotychczasowa pomoc Polski dla Ukrainy w tym uchodźców z tego kraju (76%). W kategoriach negatywnych postrzega ją co piąty badany (17%). Nie odnotowano istotnych zmian dotyczących tego wskaźnika.
- Znacząco zmieniły się preferencje respondentów w kwestii dodatkowego wsparcia dla Ukrainy przez polskie państwo poza dotychczas podejmowanymi działaniami. W stosunku do stycznia 2024 roku o 16 pkt. proc. zwiększyła się grupa badanych, która jest przeciwna dodatkowej pomocy. Łącznie osób o tego typu poglądach jest 61%. Za dodatkową pomocą opowiada się jedna czwarta (26%).
- Analiza odpowiedzi na pytanie „Jakiego dodatkowego wsparcia Polska powinna udzielić Ukrainie?” wskazuje, że badani opowiadają się przede wszystkim za pomocą: materialną (62%), humanitarną (61%), militarną – dostawą broni tzw. lekkiej (54%), militarną – przekazywaniem informacji wywiadowczych (53%), dyplomatyczną (49%) oraz militarną – przekazywaniem broni tzw. ciężkiej (41%). Najmniejsza akceptacja dotyczy wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach misji NATO (14%) oraz pomocy finansowej (22%).