Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Społeczna percepcja pomocy Polski dla Ukrainy w trakcie wojny z Rosją

  • Po blisko półtora roku od rozpoczęcia działań wojennych zdecydowana większość badanych (85%) nadal uważa, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie wojny z Rosją. Należy jednak zaznaczyć, że znacząco zmalał odsetek badanych, którzy mieli zdecydowane preferencje w tej kwestii z 62% (styczeń 2023) do 40% (czerwiec 2023).
  • Pozytywnie oceniana jest dotychczasowa pomoc Polski dla Ukrainy w tym uchodźców z tego kraju (79%). W kategoriach negatywnych postrzega ją co dziesiąty badany (13%). W stosunku do stycznia 2023 roku ocena postrzegania pomocy w wymiarze pozytywnym spadła o 10 pkt. proc. i jednocześnie o 7 pkt. proc. wzrosła w wymiarze negatywnym.
  • Bardzo znacząco w stosunku do stycznia 2023 roku zmieniły się preferencje respondentów w kwestii dodatkowego wsparcia dla Ukrainy przez polskie państwo poza dotychczas podejmowanymi działaniami. Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy większość Polaków (55%) jest przeciwna dodatkowej pomocy. Jednocześnie o 20 pkt. proc. zmniejszył się odsetek badanych, którzy uważają że takiego wsparcia należy udzielić i o niemalże tyle samo (19 pkt. proc.) wzrosła grupa przeciwników dodatkowego wsparcia dla Ukrainy.
  • Analiza odpowiedzi na pytanie Jakiego dodatkowego wsparcia Polska powinna udzielić Ukrainie? wskazuje, że w stosunku do stycznia 2023 roku znacząco zmalał odsetek badanych, którzy opowiadają się za pomocą: militarną – broń ciężka (- 18 pkt. proc.), militarną – broń lekka (- 16 pkt. proc), materialną (- 12 pkt. proc.) oraz finansową (- 10 pkt. proc.). Jednocześnie o 4 pkt. proc. wzrosła grupa, która uważa że Polska powinna udzielić Ukrainie pomocy dyplomatycznej.