Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Skala dystansu społecznego Bogardusa

W ramach badań zastosowano również skalę dystansu społecznego Bogardusa wraz z jej rozszerzeniem uwzględniającym specyfikę sytuacji w Polsce w latach 2022-2024 tj. dodano pytanie mające na celu zweryfikowanie, czy Polacy są skłonni udostępnić swoje mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy oraz migrantom.

  • W przypadku uchodźców z Ukrainy odnotowano znaczącą zmianę percepcji w stronę wymiaru negatywnego. Polacy objęci badaniem zgodziliby się, aby Ukraińcy: mieszkali w ich kraju (61%), mieszkali w ich miejscowości (63%), byli ich sąsiadami (58%). Połowa badanych (50%) zgodziłaby się również na ślub ich dziecka z Ukrainką/ Ukraińcem a jedna piąta (19%) przyjęłaby Ukraińca do swojego mieszkania lub domu6.
  • W odniesieniu do migrantów również odnotowano znaczącą zmianę percepcji w stronę wymiaru negatywnego. W odniesieniu do poszczególnych wymiarów odpowiedzi kształtują się następująco: kraj (56%), miejscowość (56%), sąsiad (50%), ślub dziecka (45%), udostępnienie mieszkania lub domu (13%).

*Zmienna nie jest elementem klasycznej skali dystansu społecznego Bogardusa.

 

antenna-cw-cj_nFa14-unsplash