Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Społeczna percepcja pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz migrantom

  • Podobnie jak w styczniu 2023 roku zdecydowana większość Polaków (96%) zgadza się ze stwierdzeniem, że każdemu człowiekowi bez względu na jego miejsce pochodzenia, kolor skóry, czy wyznanie religijne należy zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu. Od początku badania widać jednak wyraźny trend polegający na tym, że maleje odsetek osób, które mają zdecydowane poglądy w tej kwestii w stronę grupy o poglądach mniej jednoznacznych.
  • Deklaracje dotyczące pomocy w wymiarze „idealistycznym” nie pokrywają się z deklaracjami dotyczącymi pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz migrantów. Jednocześnie w zależności od tego z jaką zbiorowością mamy do czynienia deklarowany zakres wsparcia jest inny.
  • Większość badanych (78%) uważa, że powinniśmy pomagać uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają na terytorium Polski. W odniesieniu do stycznia 2023 roku widać jednak, że znacząco zmalała o 21 pkt. proc. grupa osób, która miała jednoznaczne (zdecydowane) zdanie w tej kwestii.
  • W przypadku migrantów blisko połowa Polaków (48%) uważa, że należy im pomagać. Jednocześnie widać zmianę nastawienia tj. o 8 pkt. proc. zmniejszył się odsetek osób, które uważają że należy im pomagać i o 7 pkt. proc. zwiększyła się grupa, która ma przeciwny punkt widzenia.
  • Nie odnotowano istotnych zmian w kwestii autoidentyfikacji zakresu pomocy jakiej Polacy udzielili obywatelom Ukrainy w tym uchodźcom z tego państwa. Przeszło dwie trzecie badanych (67%) podjęło tego typu działanie, a jedna czwarta (25%) nie zaangażowała się w pomoc Ukraińcom. Najbardziej preferowanymi formami pomocy było nadal przekazywanie odzieży, środków higieny, itp. (74%) oraz wsparcie finansowe (46%).

 

ZOBACZ INFOGRAFIKI

davide-ragusa-gcDwzUGuUoI-unsplash